Bevezets
A szaknyelvek helyesrsnak alakulsban kzs vons, hogy a kezdeti sokflesget, tarkasgot az egysges rsmdra val trekvs vltja fl. A magyar llatfajtanevek egysges rsmdjnak kidolgozsra az igny mr rgta lt a szakmai krkben, de a munklatok elkezdsre az elhatroz lkst a Magyar nagylexikon szerkesztsnek megindulsa adta meg: a lexikonban, mint egysges mben egysges rsmdnak kellett rvnyeslnie az llatfajtk nevnek rsban is.
A rendezs munkjnak taln legnagyobb elvi nehzsge az a – szakemberek eltt jl ismert – krlmny volt, hogy a fajta fogalmnak defincija nem mindig problmamentes. Ezrt gy kellett dnteni, hogy a jelen szablyzat fajtn a tenysztett llatok bizonyos krt rti, s nem klnbzteti meg a fajtakr, a fajta, a vlfajta (fajtavltozat), a tjfajta, az alfajta, a fajakonstrukci s ebben az rtelemben a tpus, valamint a trzs s a mutci fogalmt. Ezek nmelyikt ugyanis a szakrk esetenknt ms-ms mdon rtelmezik; ezenkvl egy-egy populci az id folyamn tkerlhet az egyik kategribl a msikba. Nem szerepelnek a szablyzatban azok a hibridek, amelyek rsmdjuk tekintetben a nvadtl rgztett formt kvetik, s esetkben mg egyniesked, st bizarr rskpek is elfordulhatnak.
A jelen szablyzat alapjt egy tbb mint ezerszavas szgyjtemny kpezi. Ennek adatai olyan kiadvnyokbl valk, amelyek a szzad elejig visszamenen reprezentljk a szakrk fajtanvadsi felfogst. Az tvenet meghalad szm ktet kztt szakknyv, kziknyv, tanknyv, enciklopdia, egyetemi jegyzet, vknyv, npszerst kiadvny, lexikon, sztr egyarnt megtallhat. A heterogn halmazban egy-egy fajtanv termszetesen ismtelten elfordult eltr vagy megegyez rsmddal. Abbl a clbl, hogy a mai kor zlsnek s szakmai elvrsainak megfelel trgyalsi anyag lljon rendelkezsre, a betrendbe sorolt szhalmazt elszr az MTA llattenysztsi s Takarmnyozsi Tudomnyos Bizottsga kapta meg azzal a krssel, hogy a bizottsgi tagok a szakma kvetelmnyeinek megfelelen jelljk meg a tlk helyesnek tartott rsmdot mindegyik fajtanv esetben. A szablytervezet kidolgozsakor teht mr egy homognebb listra lehetett tmaszkodni.
A szerkesztk (Jvorka Levente, llatorvos-tudomnyi Egyetem, llattenysztsi Tanszk; Fbin Pl s Hnyi Ede, MTA Magyar Nyelvi Bizottsg) szigor kvetkezetessggel arra trekedtek, hogy a jelen szablyzat ajnlsai sszhangban legyenek A magyar helyesrs szablyai 11. (1984. vi) kiadsnak rendelkezseivel, az llatorvosi rtelmez sztrnak (1984.) s helyesrsi Fggelknek felfogsval, tovbb tekintetbe vettk ms tudomnyterletek helyesrsi szoksrendszert is (Priszter Szaniszl: A magyar nvnynevek helyesrsi szablyai. 1985.; Gozmny Lszl: A magyar llatnevek helyesrsi szablyai. 1994.).
Az gy kikristlyosodott elvekre ptett szablyrendszert az MTA-nak mind llattenysztsi s Takarmnyozsi Tudomnyos Bizottsga, mind Magyar Nyelvi Bizottsga elfogadta.
Budapest, 1995. jnius 19.
Dr. Dohy Jnos |
Dr. Fbin Pl |
az MTA llattenysztsi s Takarmnyozsi |
az MTA Magyar Nyelvi |
Tudomnyos Bizottsgnak elnke |
Bizottsgnak elnke |
Szablyok
1. Minden fajtanevet kisbetvel kezdnk, akr kznvi, akr tulajdonnvi eredet: komondor, racka, tkrponty, versenyposta, angol agr, bonyhdi magyar tarka, tiroli szrke marha; saintgermaini vizsla; szeremley tyk, orlov l, santa gertrudis marha; stb.
2. A fajtanevek kt alakban hasznlatosak.
a) A teljes fajtanv az a forma, amelyben a fajnv is szerepel:
komondor kutya charolais marha
mangalica serts charolais juh
hortobgyi nniusz l charolais l stb.
szeremley tyk stb.
Megjegyzs:
A teljes fajtanvben szerepl jelz bizonyos esetekben fajnvv vlhat:
merin juh ~ merin ® nmet hsmerin
shorthorn marha ~ shorthorn ® hsshorthorn
szetter kutya ~ szetter ® r szetter stb.
b) A rvid fajtanv az a forma, amelyben a fajnv nem szerepel:
komondor charolais (lehet tbb faj neve is) stb.
mangalica
hortobgyi nniusz
szeremley stb.
Megjegyzs:
a) A jelen szablyzatban a tovbbiakban a rvid fajtanv utn – szksg esetn, eligazt szvegkrnyezet hinyban – zrjelben szerepel a fajnv: komondor (kutya), hortobgyi nniusz (l), szeremley (tyk), cigja (juh) stb.
b) Tbb esetben – a szak